3 września 2021r. uczniowie klas V i VI wzięli udział w XVII Jaćwieskim Festynie Archeologicznym Szwajcaria 2021 organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Podczas imprezy prezentowano różnorodną i atrakcyjna problematykę  archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości  polega przede  wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metod walki  itd.. Nasi uczniowie  mogli spróbować  swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi, np. lepiąc garnki, wyrabiając biżuterię, uczestnicząc w grach starożytnych, walkach wojów czy wypić ,,zaczarowaną” miksturę wywodzącą się ze starożytnej medycyny. Na większości stoisk można było także kupić atrakcyjne pamiątki, np.  łuki, tarcze, miecze.

Ponadto była możliwość zwiedzenia z przewodnikiem cmentarzyska kurhanowego z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii i poznania m.in. historii odkrycia największego grobu, zwanego przez archeologów – kurhanem księcia Sitotutama.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18