Szanowni Państwo!

Dyrektor, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie zapraszają do włączenia się w akcję Przywrócić Pamięć Nazwiskom. Na suwalskim cmentarzu, przy kamiennym obelisku 2 Pułku, po raz 11 zapłoną 243 znicze.

Stało się już tradycją, że nasza szkoła organizuje na uroczystość Wszystkich Świętych akcję pt. Przywrócić Pamięć Nazwiskom, która ma na celu złożenie hołdu ułanom poległym w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Również w tym roku przy obelisku 2 Pułku Ułanów Grochowskich na suwalskim cmentarzu ustawimy znicze. Zapłoną one w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, tj. 31 października. Pragniemy, aby zapalone znicze płonęły jak najdłużej, przypominając, że pamięć o Białych Ułanach jest żywa w naszej społeczności. W związku z tym serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję poprzez wizytę z dziećmi w kolejne dni na cmentarzu  pod obeliskiem 2 Pułku i wymianę wkładów w zniczach, które już zgasły. Będzie to wspaniała lekcja patriotyzmu i przekazywania tradycji i pamięci o poległych żołnierzach.

Znicze zapłoną również w dniu 11 listopada 2023 r., i będzie to kolejna, wyjątkowa okazja do oddania hołdu Białym Ułanom. W tym dniu o godz. 10.00 przy obelisku rozpoczną się uroczystości związane z Narodowym Dniem Niepodległości i odsłonięciem muralu na naszej szkole w Przebrodzie. Mural powstał w ramach rządowego programu Mur, ale historia Wojska Polskiego i przedstawia szarżę ułańską w latach 1918-1920, jest niezwykłym symbolem świadczącym o kultywowanych w szkole i społeczności tradycjach związanych z 2 Pułkiem Ułanów Grochowskich.